Středa, 24 dubna, 2024
aktualne

Jak Island změnil svět: Od objevení Ameriky k Tolkienově muze

J.R.R. Tolkien na Islandu nikdy nebyl – a během svého života se tam nikdy nedostal – ale obdivoval středověké příběhy tohoto národa, které popisovaly kruté krále, kruté Vikingy a kruté mýtické bytosti. Četl islandsky téměř plynule a často si povídal s Arndis, obvykle když byla jeho manželka Edith mimo doslechu. „Neměla ráda, když se v domě mluvilo tajným jazykem,“ vzpomínala později Arndis…

Jak Island změnil svět je poutavé vyprávění o tom, jak maličký ostrov uprostřed Atlantiku po staletí ovlivňoval svět.
„Islanďan Egill Bjarnason nás v této knize zve na svižnou a divokou jízdu napříč více než tisíciletou historií – od objevení Ameriky k Tolkienově múze, od Francouzské revoluce po let NASA na Měsíc, od zrodu Izraele po první prezidentku na světě. svého rodného ostrova,“ tvrdí spisovatelka Nancy Marie Brown.

Kniha Jak Island změnil svět vás vezme na kuriózní putování historií, aby jim ukázala úlohu Islandu v pestré škále událostí, které hýbaly dějinami – od Francouzské revoluce přes vznik státu Izrael až po přistání na Měsíci.
Malý národ malého ostrova se znovu a znovu ocital v úzkém vztahu s dějinnými zvraty, které formovaly svět do podoby, v jaké ho známe dnes. Dozvíte se, jak to všechno probíhalo, a navíc se u toho výborně zabavíte!

Podívejte se, co o knize říká sám autor:

Možná víte, možná ne – dějiny Islandu začaly před 1200 lety, kdy jistý frustrovaný vikingský kapitán a jeho neschopný navigátor narazili na souš uprostřed severního Atlantiku. Najednou ostrov nebyl už jen hnízdem rybářů dlouhoocasých. Vyrostl na něm národ, jehož diplomaté a hudebníci, námořníci a vojáci, sopky a rostliny nenápadně a nezvratně měnily svět.

Egill Bjarnason je islandský novinář. Jeho reportáže o Islandu vycházejí v renomovaných periodikách jako The New York Times, National Geographic a Lonely Planet. V současnosti přednáší na Islandské univerzitě v Reykjavíku.
Doporučujeme přečíst, pokud máte rádi knihy na styl Billa Brysona (Lidské tělo, Stručná historie téměř všeho) nebo Tima Marshalla (V zajetí geografie).
Autor má evidentně smysl pro humor, dobrý styl psaní.

pr článek

Další články autora