Pamatujete si ještě na hračky 80. a 90. let? Pokud jste žili v této době, museli jste mít i vy svoji oblíbenou… Děti se předbíhaly, kdo bude mít větší kupu céček nebo sbírku pogů. Obrovský boom způsobila malá pípající krabička Tamagoči, se kterou jsme si hráli, krmili ji a dávali ji spát. A v šedesátých letech vstoupila na trh nejpopulárnější panenka Barbie po boku s Kenem.
Elektronická hračka Nu pogodi!
Nu pogodi! (No počkej, zajíc!) Není jen oblíbená hláška z ruské pohádky Vlk a zajíc. Vzpomínáte si jak vlk zachycoval vajíčka pomocí čtyř tlačítek v tomto elektronickém mini stroji? Za Nintendo 80. let bychom minuli 23 sovětských rublů, u nás tehdy 230 Kč. Po alkoholu patřil do žebříčku nejpašovanějšího zboží ze SSSR.
Mončičák (Monchhichi)
Kdo by ho neznal? Oblíbené plyšové zvířátko s tváří dítěte s prstem v ústech. Monchhichi familii má na svědomí Japonec Sekiguchi. Chtěl vytvořit originální hračku, která by měla tvář, ruce a nohy z plastu, tak jako německá panenka, ale tělo si představovalo příjemně jemné a hebké. Aby se podobalo na mláďátko nějakého zvířátka. Na Československo se přepískal kolem roku 1985, nejprve dostupný jen v Tuzexu.
Céčka
céčka
V osmdesátých letech a začátkem devadesátých let zachvátila děti „vlna céček“. Tyto plastové výlisky ve tvaru písmene C a velikostí kolem 1,5 cm se původně vyráběly jako součásti závěsů do oken a dveří. Později se stávaly součástí velké sbírky malých sběratelů. V roce 1984 pohltil šílenství téměř každého, dívky s „céčkovými řetízky“ kolem krku, rukou nebo pasu. U chlapců se probudily první hazardní náznaky. Kdo měl největší obnos, byl „král ulice“, kdo céčka neměl, byl zkrátka nikdo.
Pogy
Pochází z anglického slova „POGS“ což znamená, víčko od mléka (Milkcaps). Každý si umí určitě představit, jak pogy vypadaly, ale podle čeho dostali jméno, to ví jen málokdo. Ze začátku se k jeho hře používala jen víčka z ovocného džusu se stejnojmenným názvem POG. Jejich hráče bychom nejprve mohli najít jen na Havajském ostrově Maui, později pogy uvedla na trh americká společnost Canada Games začátkem 90. let.
Tamagoči
V 90. letech se elektronické zvířátko prodalo asi do 40 milionů rukou. Přiznejte se, měli jste i vy malého digitálního pejska, kočku nebo kuřátko? Japonka Aki Maita měla asi velkou zálibu starání se o zvířata, když jí nestačila živá, a proto v roce 1996 vytvořila tamagoči. Společnost Bandai se tak stala jedna z nejznámějších japonských společností. Děti jím byly přímo posedlé. ,,Kde mám mého pejska? Ještě jsem mu nedala jíst. Musím si s ním pohrát,“ i tyto věty zněly často z úst dětí nebo i dospělých. Stávali se otroky elektronické pištící věci, kvůli které dokázali iv noci vstát, aby ji nakrmili, zahráli si s ní nebo jí vyčistili pelíšek.
Top hračky – tamagoči.
Lego
Své dětské období si zpříjemňovali zejména chlapci stavěním „legových pevností“. Nejen oni, se pyšnili velkým třípatrovým mrakodrapem, ale i dívky uměly plně využít technické cítění a realizovat se. Malé plastové kostky, které lze libovolně skládat uvedla na trh rodinná dánská společnost Lego Group. Je možné z něj postavit prakticky cokoli od vlaků, aut, domů, hradů, zámků, soch, vesmírných plavidel, ale i funkčních robotů.
Tetris – elektronická hra
Toto slovo pochází z řeckého slova Tetra, což znamená čtyři. Ale my máme na mysli malou plastovou krabici s displayem. Kdo si nezahrál tuto hru alespoň jednou? Alexej Pažitnov, sovětský vědec, který má na svědomí tuto zábavu, se inspiroval stolní hrou Pentomino, když pracoval na moskevské Akademii věd Sovětského svazu. Na trh ji uvedli 6. června v roce 1984.
Barbie
Kdybychom chtěli mít míry této nejpopulárnější panenky na světě, t. j. 99-48-83, pravděpodobně bychom patřili do spolku ideálních žen. Ale nejznámější a nejprodávanější šedesátnice Barbie je stále v kurzu. Poprvé se objevila na American International Toy Fair (největším veletrhu hraček na západě) 9. března 1959. Díky Ruth Handlerové, která vymyslela Barbi pro svou dceru Barbarru, tak potěšila několik hravých dětí. A aby jí nebylo smutno, k slečně Barbie přibyl partner Ken, který se po jejím boku objevil v roce 1961 v televizní reklamě. Obě hračky dostaly jména podle autorčiných dětí.
https://bydlemelepe.cz/loznice-pokoj-nejen-na-spani/
https://harmonyhome.cz/po-odstraneni-nedostatku-v-dispozici-nabizi-dum-velmi-prijemne-bydleni/
https://casopisbydleni.eu/krbova-vlozka-krbova-kamna-nebo-klasicky-krb-co-si-vybrat-a-jake-jsou-rozdily/