Sobota, 3 června, 2023
aktualne

Proč jsou lepší dvě matrace než jedna?

Koupi nové matrace většinou spojujeme s koupí nové postele, ale pokud jste před lety investovala do kvalitní postele z masivu, zřejmě těch matrací „přežije“ více. Tedy pokud vás už po designové stránce neomrzela.

V případě, že vám jde o každé euro, zřejmě nebudete mít na výběr
Každopádně, zatímco výběr postele je z velké části spíše designovou záležitostí, u matrace to už je o jiném. No dobře i při výběru postele můžete brát v úvahu věci jako pevnost, životnost a podobně, ale takovou funkční stránku věci přece jen více řešíme u matrace.

Nebo bychom alespoň měli. Jsou páry, které pro manželské postele volí velké matrace 180×200, tedy jednu matraci na celou postel. Ano, při takovém řešení lze ušetřit několik eur a ani nevznikne ve středu postele pro někoho nepříjemná mezera.

První výhoda, nižší cena, je docela směrodatná. Pokud potřebujete nuceně šetřit, zřejmě vás nepřesvědčí žádný argument. Co se té mezery u dvou samostatných matrací týče, výhody, které naopak nabízí řešení se dvěma matracemi, značně převyšují tuto výhodu jedné matrace.

Dvě samostatné matrace mají řadu výhod
Jaké jsou tedy výhody toho, že si dáte vy i váš partner vyrobit dvě samostatné kvalitní matrace na míru? Jednodušší manipulace, údržba a možnost využití polohovacích roštů (ty se totiž na extra velké matrace nedělají). Avšak nejdůležitější argument za takové řešení je, že si budete moci oba vybrat matraci podle svých představ.

Vhodnost matrace pro vás totiž určuje řadu faktorů. V první řadě vaše preference ohledně tvrdosti matrace. Někomu se lépe spí na tvrdší matraci, někomu na měkčím. Ano, možná máte partnera, se kterým se v této otázce shodnete. Pojďme však dál. Další ze spánkových návyků je typická poloha při spánku. Ta má také vliv na výběr matrace. A i při ní se ještě můžete s partnerem shodovat.

Následuje však hmotnost. Ne matrace, ale vaše. A zde většinou bývá mezi partnery zásadní rozdíl. A přitom je to důležitý parametr při výběru matrace. Kromě výše uvedeného je dobré zvážit i to, zda vám vaše stará matrace nezpůsobuje bolesti zad nebo zda se iv zimě nadměrně nepotíte. V prvním případě jsou vhodné zdravotní matrace, ve druhém takzvané chladivé matrace, které dokážou skvěle odvádět přebytečné teplo a vlhkost.

pr článek

Další články autora