Neděle, 16 června, 2024
aktualne

Svoboda pro chodidla: Je barefoot obuv vhodná pro první dětské krůčky?

Najít vhodnou obuv pro dítě, které již začíná podnikat své první nesmělé kroky, není jen o tom, že trefíte dobrou velikost. Bota může pomoci nebo naopak uškodit přirozenému růstu, stabilitě a síle kotníků. Je barefoot obuv tou správnou volbou?

Co je barefoot?
Barefoot obuv se vyznačuje tenkými flexibilními podrážkami, širokou přední částí s dostatkem místa na prsty a nulovým dropem, tzn. pata je na úrovni špičky.

Pokud se tedy ptáte, jestli jsou barefoot pro vaše malé ratolesti vhodné, odpověď je „ANO“. Takový střih neomezuje běžný pohyb (je to jako chůze naboso) a podporuje tak přirozený růst zdravých a silných nohou.

Proč právě barefoot boty?
Nastal čas, kdy vaše dítě začíná sabotovat vysedávání a nechce se více vozit v kočárku? Ať už vlastníte kvalitní kočárek Britax nebo jiný, je třeba se připravit i na tyto chvíle procházek. Pokud se tedy vaše ratolest chystá podnikat pěší výpravy, je na čase sáhnout po šikovných barefoot botách. Zde jsou důvody proč:

Lepší držení těla
Díky nulovému dropu je tělesná hmotnost dítěte rovnoměrně rozložena. Páteř a krk tak nejsou zbytečně namáhány – zvýšená pata by mohla vést ke změnám držení těla.

Rozvoj smyslů
Nohy mají řadu nervových zakončení, která zajišťují důležitou zpětnou vazbu mezi tělem a mozkem. Tenká podrážka barefoot bot umožňuje lepší kontakt se zemí, intenzivnější smyslový zážitek a více podnětů pro mozek dítěte (různé typy povrchů, jejich nedokonalosti a překážky).

Lepší stabilita
Anatomický tvar boty, který kopíruje tvar chodidla a poskytuje volnost v oblasti prstů, hraje důležitou roli při rozvoji síly (kotník, prsty) a svalů, které jsou nuceny zapojovat se. Díky tomu dokáže dětská noha lépe absorbovat nárazy a udržet tak rovnováhu.

Vyšší flexibilita pohybu
Děti jsou neposedné a neustále běhají. Barefoot obuv zajišťuje maximální pohyblivost, kontrolu nad vlastníma nohama a minimalizuje deformace. ploché nohy.

pr článek

Další články autora