Středa, 24 dubna, 2024
aktualne

Zajímavosti párty o stanech, které jste netušili

S párty stany se pojí i některá zajímavá fakta, která jste možná netušili. Která to jsou? Následující informace vás možná trochu poučí, ale i pobaví.

První stany jsou desítky tisíc let staré

Stany se používají od pradávna, dnešní odhady hovoří konkrétně o době před 40 000 lety, kdy se objevily první takové přístřešky. Ty slouží jakožto obydlí pro většinu kočovných národů světa, od starověkých civilizací, jako byla ta asyrská, až po beduíny v severní Africe a na Blízkém východě ve 20. století.

Myslíte si, že luxusně nazdobené párty stany jsou výsadou doby moderní a lidí ochotných utrácet opravdu vysoké sumy za výzdobu například při příležitosti svateb? Není tomu tak, života si po této stránce uměl užívat už Čingischán, z historie znám coby sjednotitel mongolských kmenů.

Slavný dobyvatel, který ovládl většinu tehdejšího známého světa, bydlel v extravagantních stanech s přepychovými koberci a hedvábnými panely. Může být tak s jistou nadsázkou označován za průkopníka dnešního glampingu.

Moderní párty stany se zrodily se svatebním průmyslem

V soudobé podobě využívané pro eventy, oslavy a večírky, jak je známe z moderních prodejen, se však nůžkové párty stany samozřejmě skutečně objevily až mnohem později. Teprve koncem 20. let 20. století se zrodil čilý svatební průmysl a venkovní svatby a hostiny byly dále ovlivněny přílivem židovských přistěhovalců a jejich používáním tzv. chupy.

Což je vlastně baldachýn, s nímž se typicky setkáte při svatbách. Přeneseně se tak ostatně označuje i samotná svatba či svatební obřad. Evropa tyto doplňky objevila už v 16. století.

Výrazně se do oblasti komerčního používání stanů propsal i technologický pokrok, který přinesl řadu vynikajících materiálů, jako je například eloxovaný hliník. Ten umožnil variabilní a snadno sestavitelné nůžkové stany v různých rozměrech.

A lze očekávat, že dalších změn se v této sféře ještě dočkáme. Využití počítačů přineslo inovativní změny, díky nimž jsou k dispozici větší stany, které jsou ještě estetičtější pro nejrůznější použití. Navrhnout lze snadno například nůžkové stany s libovolným potiskem.

pr článek

Další články autora