Pátek, 19 července, 2024
aktualne

Znáte obec Kožušany – Tážaly v Olomouckém kraji?

Do roku 1960 byla obec Kožušany – Tážaly dvěma samostatnými obcemi. Dnes v části Tážaly najdete mateřskou školu, poštu, kulturní dům, obecní úřad, pohostinství, prodejnu potravin. Je zde zastávka na trase Olomouc – Tovačov – Kroměříž. V části Kožušany se nachází základní škola, sportovní areál s tělocvičnou, prodejna potravin, středisko zemědělského družstva a vlaková zastávka na trase Olomouc – Prostějov – Brno.

Mnohé pamětihodnosti obce

Obec Kožušany – Tážaly má i mnohé pamětihodnosti, které rozhodně stojí za vidění. Jde o kostel sv. Anny, kapli v Tážalech, sochu sv. Josefa, boží muka sv. Antonína, sochu sv. Norberta, kříž v Tážalech.

Také budova ZŠ se řadí k zajímavým, stejně jako socha sv. J. Nepomuckého, kříž u ZD v Kožušanech, památník padlím v 2. světové válce, pamětní deska padlým, obecní úřad.

V obci můžete navštívit obecní úřad s úředními hodinami v pondělí od 8 : 00 hod do 12 : 00 hod. a od 13 : 00 do 15:30 a ve středu od 8 : 00 do 12 : 00 hod a od 13 : 00 hod do 17 : 00 hod. Katastrální výměra obce je 650 ha, žije zde 892 osob s průměrným věkem 42 let. V obci se nenachází vodovod, naopak zde ale najdete plynofikaci a kanalizaci.

Spolky v obci

V obci se nachází také spolky, a to TJ Kožušany, z. s., Český svaz chovatelů, Základní organizace Kožušany, Sbor dobrovolných hasičů Kožušany – Tážaly, Jsme SPONKY – společně pro děti a rodin, z. s.

Kožušany – Tážaly myslí i na seniory, a tak zde najdete mnohé služby právě pro ně. Nechybí rozvoz jídla, funguje zde Charita Olomouc a její pečovatelská služba, hospicová péče, odlehčovací péče… Možné je využít i půjčovnu kompenzačních pomůcek, návštěvu nemocných – duchovní službu nebo Denní stacionář Domino.

Kompletní informaci o obci, její historii, obecním úřadě i dalších záležitostech najdete na webových stránkách kozusanytazaly.cz.

pr článek

Další články autora